Skip to content

Saraswati puja 2022 in assam, wishes, saraswati vandana in assamese

Feature post for blog saraswati puja 2022 in assam

saraswati puja in guwahati বা saraswati puja 2022 in assam বুলি google কৰি দেখিলোঁ যে অধিকাংশ ৰাইজে অকল গুৱাহাটীৰ সৰস্বতী পূজানো কেনেদৰে হয় সেয়া হে জানিবলৈ বিচাৰে। বিপৰীতে সৰস্বতী পূজাৰ শুভেচ্ছাবাৰ্তা বা saraswati puja wishes in assamese বুলি কোনেও গুগল নকৰে দেখোন।আজি এই সৰস্বতী পূজাৰ পৱিত্ৰ দিনটোত যদি আপুনি নিজৰ বন্ধু-বান্ধৱীক অসমীয়া ভাষাত শুভেচ্ছা বাৰ্তা পঠিয়াব বিচাৰি আছে তেন্তে আপুনি সঠিক ঠিকণালৈ আহিছে।

বসন্ত পঞ্চমী বা saraswati puja 2022 in assam:

এই বছৰ বসন্ত পঞ্চমী ০৫ ফেব্ৰুৱাৰীত আছে। বসন্ত পঞ্চমী উপলক্ষে, জ্ঞানৰ দেৱী মা সৰস্বতীক পূজা কৰা হয় (সৰস্বতী পূজা)। আজিৰ দিনটোত, সৰস্বতী মাক বগা বা হালধীয়া পোছাক, হালধীয়া ফুল, গুলাল, অক্ষত, ধূপ, চাকি, গোন্ধ আদিৰে পূজা কৰা হয়। ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি, মাঘ শুক্লা পঞ্চমী তিথিত, বীণ আৰু কিতাপ ধৰি মা সৰস্বতী পদুমত উপস্থিত হৈছিল। সৃষ্টিত তেওঁৰ অনুগ্ৰহৰ দ্বাৰা শব্দ, বক্তব্য, জ্ঞান, সংগীত আৰু কলা আৰম্ভ হৈছিল।

যদিহে আপুনি saraswati puja in hindi বিচাৰি আছিল বা হিন্দীত লিখনি পঢ়িব বিচাৰে তেন্তে ইয়ালৈ যাব পাৰে।

ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি, বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনাব্ৰহ্মজীৰ আশীৰ্বাদলৈ মা সৰস্বতী উপস্থিত হৈছিল। আজিৰ দিনটোত, মাতৃ সৰস্বতীক বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয় আৰু শিক্ষানুষ্ঠানত উপাসনা কৰা হয়। বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা মা সৰস্বতীৰ উপাসনাৰ সময়ত এই মন্ত্ৰসমূহ আবৃত্তি কৰি আৰতি আৰু বন্দনাই জ্ঞানৰ উপহাৰ দিয়ে-

আজিৰ দিনটোত পূজা কৰি, মাতৃ শাৰদা সন্তুষ্ট হয় আৰু ভক্তসকলৰ ইচ্ছা পূৰণ কৰে। যিসকলে মাতৃ শাৰদাৰ দ্বাৰা আশীৰ্বাদপ্ৰাপ্ত তেওঁলোকে কলা, সংগীত আৰু শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সফলতা অৰ্জন কৰে। এই বছৰ বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা, আপুনি সৰস্বতী বন্দনা আৰু সৰস্বতী মন্ত্ৰ উচ্চাৰণ কৰি মাক সন্তুষ্ট কৰিব পাৰে। সৰস্বতী মন্ত্ৰ আৰু সৰস্বতী বন্দনাৰ বিষয়ে আহক।

MUST READ: 300+ Fokora jujona in assamese with meaning || ফকৰা যোজনা অৰ্থ সহ

দেৱী সৰস্বতীৰ উপাসনা saraswati puja 2022 in assam worship process

বসন্ত পঞ্চমী দিনা, আপুনি গা পা ধুই  মা সৰস্বতীৰ মূৰ্তি, ছবি বা কিতাপ স্থাপন কৰি ধূপ চাকি দি পৰম্পৰাগত ভাৱে উপাসনা কৰক আৰু সৰস্বতী বন্দনা কৰক। সৰস্বতীৰ কৃপাত জ্ঞান-বিবেক তীক্ষ্ণ হ’ব। শিক্ষা, কলা আৰু সংগীতৰ ক্ষেত্ৰত সফলতা অৰ্জন হ’ব।

Saraswati puja wishes, quotes, in assamese || সৰস্বতী পূজাৰ শুভকামনা বাৰ্তা

ছাত্র সমাজৰ বাবে আজিৰ দিনটোৰ সমান উৎসৱমুখৰ দিন গোটেই বছৰ টোত নাই। ছাত্র তথা শিক্ষা বিষয়ৰ জড়িত, পঠন-পাঠন প্ৰক্ৰিয়াত জড়িত সদৌটিলৈ আমাৰ তৰফৰ পৰা বিদ্যাৰ অধিষ্ঠাত্রী দেৱী সৰস্বতী পূজাৰ  আন্তৰিক শুভকামনা জ্ঞাপন কৰিলোঁ। গতিকে আহক চাওঁ কেইটামান শুভকামনা বাৰ্তা।

saraswati puja 2022 in assam

1. “মা সৰস্বতীৰ আশীৰ্বাদত যেন আপোনাৰ  শিক্ষা জীৱনে উন্নতিৰ শিখৰলৈ যায় তাৰেই কামনাৰে!!! সৰস্বতী পূজাৰ অলেখ শুভকামনা জনালোঁ।” 

saraswati puja 2022 in assam

2. “আই সৰস্বতীৰ কৃপাদৃষ্টিৰ ফলত যেন তোমাৰ অধ্যয়নৰ স্পৃহা কম নহয়, অধ্যয়নৰ ফল যেন তুমি হাতে হাতে পোৱা …. সৰস্বতী পূজাৰ হিয়াভৰা শুভেচ্ছা জনালোঁ।”

saraswati puja 2022 in assam

3. “আজিৰ দিনটোত মা সৰস্বতীৰ পৰা যি আশীৰ্বাদ তুমি লৈছা বা লবা সেয়া যেন আখৰে আখৰে ফলিয়াওক তাৰেই কামনাৰে… Happy Saraswati puja!”

saraswati puja 2022 in assam

4. “তোমালৈ/আপোনালৈ বিদ্যাৰ অধিষ্ঠাত্রী দেৱী সৰস্বতী পূজাৰ হিয়াভৰা ওলগ তথা শুভেচ্ছা জনালোঁ”

সৰস্বতী ৱন্দনা || Saraswati bandana in assamese

saraswati puja 2022 in assam

য়া কুন্দেন্দু তুষাৰ্ হাৰ্ ধৱলা য়া শুভ্ৰ ৱস্ত্ৰাৱৃতা, য়া ৱীণা ৱৰদ্ মণ্ডিত্কৰা য়া শ্বেত পদ্মাসনা। ব্ৰহ্মচ্যুত শংকৰ-প্ৰভৃতি-ভীৰ্দেৱ‍্যে: সদা ৱন্দিতা, সা মা পাতু সৰস্বতী ভগৱতী  নি:শেষজাড্য়াপহা।। শুক্লাম ব্ৰহ্মৱিচাৰ সাৰ পৰমামাধ্যাম জগত-ৱ্যাপিনীম, ৱীণা-পুস্তক-ধাৰীনিম-ভয়দাম জাড্য়ান্ধকাৰাপহাম । হস্তে স্ফটিক-মালিকাম ৱিদ্ধতিম পদ্মাসনে সংস্থিতাম, ৱন্দে তাম্ পৰমেশ্বৰিম ভগৱতিম বুদ্ধিপ্ৰদাম শাৰদাম।।

সামৰণি

শেষত আটাইলৈ জ্ঞানৰ অধিষ্ঠাত্রী দেৱীৰ পূজাৰ অলেখ শুভকামনা যাচিলোঁ। আশা কৰোঁ saraswati puja 2022 in assam আৰু সৰস্বতী বন্দনা বা sarswati puja wishes in Assamese আদি আপুনি বিচৰা সকলো পাঠ্য সামগ্ৰী আৰু ফটো(saraswati puja images in assamese) ইয়াত পালে।

Leave a Reply

Your email address will not be published.